Kailās lakricas sakne ( Glycyrrhiza glabra )
Jau pirms 5000 gadiem Ķīnas traktātos un pirms 2000 gadiem Romas impērijas dokumentos aprakstīta lakricas saknes lietošana medicīnā. Mūsdienās to plaši pielieto tautas un tradicionālajā medicīnā.
Lakricas sakni lieto kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas ārstēšanā.
Lakricas saknēs ir glicirinizēta skābe, šīs skābes kalcija un kālija sāļi, flavonēti glikozīdi, glikoze, aspargīns, vitamīni, glicirizīns, kurš ir 50 reizes saldāks par parasto cukuru un iedarbojas līdzīgi kortizonam (steroīdais hormons).
Lakricas saknes ekstraktam piemīt pretiekaisuma, antihistamīna, antialerģiska un ūdens- sāļu līdzsvaru regulējošas īpašības.
Nostiprinot endokrīno un imūno sistēmu, lakricas sakne iedarbojas tonizējoši, palīdz pie stāvokļiem, kuri saistīti ar CNS nomākumu bērniem. Var lietot kā antidepresantu.
Terapeitiskais efekts saistīts ar spazmolītisko darbību, gludās muskulatūras atslābināšanu, gremošanas dziedzeru sekrēcijas pazemināšanu, kuņģa sulas sekrēcijas stimulēšanu, vispārnostiprinošu iedarbību. Lakricas saknei ir atkrēpojoša, urīndzenoša, savelkoša, žultsdzenoša iedarbība. Mīkstinoša iedarbība pie klepus, nomāc audzēju augšanu, pretvīrusu, antibakteriāla, antioksidanta darbība, normalizē kuņģa funkcijas, stimulē gremošanas trakta peristaltiku, nostiprina organisma dabiskās aizsardzības spējas.
Lakricas sakni lieto pie:
Elpošanas ceļu slimībām (bronhīta, klepus, pneimonijas);
Hroniska spastiska kolīta ar tieksmi uz aizcietējumiem;
Hroniska gastrīta, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlām;
Adisona slimības (bronzas slimība);
Ādas slimībām (ekzēma, psoriāze, alerģiski dermatīti);
Virsnieru hipofunkcijas;
Akūts un hronisks pielonefrīts;
Hroniskām aknu un žultsceļu slimībām;
Cukura diabēta (īpaši bērniem);
Intoksikācijam;
Radiācijas iedarbības;
Limfātiskās sistēmas attīrīšanai.
Kailās lakricas sakne ( Glycyrrhiza glabra ) ir viens no komponentiem uztura bagātinātāja Vironal un Gynex.
Uztura bagātinātājs Vironal un Gynex nav zāles. |