Saukta arī par gurķeni, gurķumētra ir augs ar izteiktu gurķu smaržu un garšu, kas visbiežāk tiek audzēta piemājas dārzā. Parīvējot tās lapas rokās, smarža var nedaudz atgādināt arī sīpolu vai zivju smaržu, taču, pievienojot lapas ēdieniem, šī smarža pazūd. Vislabāk gurķumētru ir lietot svaigu, jo kaltējot tā zaudē savu aromātu. Tā kā lapas ātri vīst, to ieteicams izmantot uzreiz pēc noplūkšanas.
Gurķenes sastāvā ir vielas, kurām piemīt pretiekaisuma, sviedrējoša, urīndzenoša, pretdrudža, nomierinoša, pretsāpju, vēdera izeju mīkstinoša un vielmaiņu regulējoša darbība. Tāpat tiek uzskatīts, ka tā aizdzen skumjas un depresiju, rosina dzīvesprieku, kā arī uzlabo miega kvalitāti. Tautas medicīnā iesaka lietot jauno augu dzinumu novārījumu asins attīrīšanai, pret klepu un reimatiskām sāpēm.
Gurķenes uzlējumu pagatavo, ņemot 2 ēdamkarotes sasmalcinātu lakstu un aplej tos ar glāzi verdoša ūdens, atstāj uz 5 stundām ievilkties. Kad uzlējums ievilcies, to nokāš un dzer pa 2 ēdamkarotēm 5-6 reizes dienā. Šādi ārstēties ieteicams 1-2 nedēļas. Uzlējums palīdzēs regulēt vielmaiņu, stabilizēt nervu sistēmas darbību, palīdzēs pret bezmiegu, bailēm un depresiju.
To var lietot arī ārīgi, ārstējot ādas slimības, čūlas un iekaisumus. Visiedarbīgākā šim mērķim būs svaigas sulas komprese. Sulu spiež no svaigām lapām, nomazgājot un applaucējot tās iepriekš ar verdošu ūdeni, tad tās samaļ un no tām izspiež sulu.
ner var pagatavot ievārījumu, tos var izmantot ēdienu dekorēšanai, kā arī izmanto dažādu dzērienu krāsošanai zilā krāsā. Jo vairāk ziedu un jo ilgāk tos patur dzērienā, jo košāka kļūst dzērienu krāsa.
bailēm un depresiju. Gurķenes sastāvā ir vielas, kurām piemīt pretiekaisuma, sviedrējoša, urīndzenoša, pretdrudža, nomierinoša, pretsāpju, vēdera izeju mīkstinoša un vielmaiņu regulējoša darbība. Tāpat tiek uzskatīts, ka tā aizdzen skumjas un depresiju, rosina dzīvesprieku, kā arī uzlabo miega kvalitāti. Tautas medicīnā iesaka lietot jauno augu dzinumu novārījumu asins attīrīšanai, pret klepu un reimatiskām sāpēm. Saukta arī par gurķeni, gurķumētra ir augs ar izteiktu gurķu smaržu un garšu, kas visbiežāk tiek audzēta piemājas dārzā. Parīvējot tās lapas rokās, smarža var nedaudz atgādināt arī sīpolu vai zivju smaržu, taču, pievienojot lapas ēdieniem, šī smarža pazūd. Vislabāk gurķumētru ir lietot svaigu, jo kaltējot tā zaudē savu aromātu. Tā kā lapas ātri vīst, to ieteicams izmantot uzreiz pēc noplūkšanas. |