KONJUNKTIVĪTS acs konjunktīvas iekaisums. KONJUNKTIVĪTS izcelsme ir dažāda. KONJUNKTIVĪTS var ierosināt pneimokoki, streptokoki, stafilokoki, difterijas nūjiņa, gonokoki, vīrusi, patogēnās sēnes. KONJUNKTIVĪTS var izveidoties vispārēju inf. slimību (masalu, skarlatīnas) gadījumā, ieros-iem iekļūstot asinīs.
Alerģisks KONJUNKTIVĪTS var rasties pēc atropīna, ezerīna, furacilīna u.c. medikamentu lietošanas. KONJUNKTIVĪTS var izraisīt ultravioletais un jonizējošais starojums, putekļi un dažādu ķīm. vielu tvaiki. Galv. simptomi: plakstiņu konjunktīvas (smagākos gadījumos — acs ābola konjunktīvas) piesarkums, gļotaini vai gļotaini strutaini atdalījumi un graušanas sajūta acīs. Dažām smagākām KONJUNKTIVĪTS formām var būt konjunktīvas tūska, sīki asinsizplūdumi acs ābola konjunktīvā, tajā var veidoties pūšļi (folikuli) un atdalīties plēvītes (difterijas gadījumā). KONJUNKTIVĪTS var būt akūts vai hronisks. Ar akūto epidēmisko KONJUNKTIVĪTS biežāk slimo pirmsskolas un skolas vecuma bērni. Parasti ir ļoti daudz gļotaini strutainu atdalījumu un sīku asinsizplūdumu acs ābola konjunktīvā. Bērni bieži slimo arī ar pneimokoku ierosināto KONJUNKTIVĪTS, kam arī ir akūts raksturs. Adenovīrusu ierosinātajam KONJUNKTIVĪTS raksturīga folikulu veidošanās konjunktīvā, paaugstināta t, žāvas un mandeļu iekaisums. Līdzīga klīn. aina konjunktīvā, bet bez t paaugstināšanās un bez žāvas iekaisuma var būt t.s. peldbaseina KONJUNKTIVĪTS, ar ko var inf.cēties gk. slēgtos baseinos. Inkubācijas periods 8—14 dienas. Radzenē bieži rodas virspusēji punktveida apduļķojumi (infiltrāti), dažreiz palielinās reģionārie limfmezgli. Gonokoku ierosinātais KONJUNKTIVĪTS var rasties gan jaundzimušajiem, gan pieaugušajiem. Inkubācijas periods 2—3 dienas; raksturīgi ļoti stipri strutaini gļotaini izdalījumi un konjunktīvas tūska.
Hroniskā KONJUNKTIVĪTS gadījumā plakstiņu konjunktīva sabiezē, kļūst nelīdzena, stipri sārta un pēc izskata līdzīga samtam. Pasaulē visvairāk izplatītā hron. KONJUNKTIVĪTS forma ir trahoma. Plaši izplatīts ir arī hron. katarālais KONJUNKTIVĪTS, ko var radīt gan eksogēni (putekļi, dūmi, intensīvs darbs vājā apgaismojumā). gan endogēni faktori (nekoriģētas refrakcijas anomālijas — astigmatisms, tālredzība, — asaru novadceļu aizsprostojums, tonsilīts, vispārējs organisma novājējums, anēmija, kuņģa un zarnu darbības traucējumi, helmintozes). Hron. KONJUNKTIVĪTS dažreiz ir arodslimība strādniekiem rūpnīcās, kur daudz putekļu vai ķīm. tvaiku. Ir stipra dedzināšana, nieze, graušana, smaguma sajūta plakstiņos, kaut gan plakstiņu konjunktīvas piesārtums, sabiezējums ir neliels, arī atdalījumu ir nedaudz. Slimības gaita ilgstoša, ar periodiskiem paasinājumiem.
KONJUNKTIVĪTS komplikācijas — radzenes čūlas. Ārstēšana vērsta pret slimības ieros.: dezinficējoši pilieni acīs, vispārspēcinoša terapija. Profilakse. Novērst kaitīgos faktorus, lietot aizsargbrilles, izsargāties no mikroorganismu iekļūšanas konjunktīvā (neaiztikt plakstiņus ar netīrām rokām).
|