Steigā ieturēta maltīte un neregulāras ēdienreizes, neveselīgi produkti, stress, medikamenti, smēķēšana un citi nelabvēlīgi faktori būtiski ietekmē cilvēka kuņģa un zarnu trakta veselības stāvokli.
Cilvēka zarnu virsmas laukums ir aptuveni 400 kvadrātmetri, to garums – septiņi līdz deviņi metri, bet diametrs – tikai pāris centimetru. Zinātnieki aplēsuši, ka 75 gadus ilgas dzīves laikā cauri zarnām vidēji iziet 30 tonnas pārtikas un 50 tūkstoši litru šķidruma.
Gremošanas trakta problēmas cilvēkus biežāk skar mūža otrajā pusē, bet neveselīgās pārtikas dēļ arvien biežāk kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi piemeklē arī bērnus.
Lai cilvēks spētu normāli funkcionēt, organismam ir jānodrošina veselīgs, sabalansēts, vitamīniem bagāts uzturs. Pilnvērtīga uztura sastāvā ir jābūt ogļhidrātiem, olbaltumvielām, taukiem, mikroelementiem, vitamīniem, ūdenim un šķiedrvielām. Tikai lietojot veselīgu ēdienu, jutīsimies mundri un veseli. Ja cilvēks nesaņem pilnvērtīgu uzturu, ēd treknu, taukvielām un olbaltumiem bagātu pārtiku, dzīvo ilgstošā stresā, pastiprināti lieto alkoholu vai pārāk daudz cukura un saldumu, viņu var piemeklēt gremošanas problēmas. Gremošanu un zarnu traktu nelabvēlīgi var ietekmēt arī medikamenti, kurus pacients lieto kādas slimības ārstēšanai. Īpaši negatīvi kuņģi un zarnas iespaido antibiotikas. Tās palīdz ārstēt bakteriālas infekcijas un glābt cilvēku dzīvību, bet vienlaikus gremošanas traktā iznīcina labvēlīgo mikrofloru. Medikamenti izmaina pH līdzsvaru un kuņģa un zarnu traktā izposta dabīgo vidi. Gremošanas sistēmā savairojas patogēnie mikroorganismi un pūšanas un rūgšanas baktērijas. Pacienti sūdzas par diskomfortu, ko rada vēdera pūšanās un vēdera izejas traucējumi – caureja vai aizcietējums.
Lai gremošanas trakts atkal spētu pilnvērtīgi funkcionēt, galvenokārt svarīgi ir ēst regulāri un veselīgu pārtiku. Jāizvairās no nevajadzīgas medikamentu lietošanas, jāatsakās no alkohola, smēķēšanas un citiem kaitīgiem ieradumiem. Pētījumi pierādījuši probiotiķu pozitīvo ietekmi, rūpējoties par kuņģa un zarnu trakta veselību. Probiotiķi ir dzīvi mikroorganismi, kas, uzņemti ar pārtiku, atjauno mikrofloras līdzsvaru un labvēlīgi ietekmē organisma veselību. Divas galvenās probiotiķu sugas ir acidofilās (Lactobacillus acidophilus) un bifido baktērijas (Bifidobacterium bifidus), kas dzīvo gremošanas traktā. Acidofilās baktērijas ir vitāli svarīgas normālam barības vielu uzsūkšanās procesam un veicina vitamīnu uzsūkšanos, palīdz panest laktozi un sagremot pārtiku. Bifido baktērijas piedalās ūdens absorbcijā no ēdiena, samazina vēdera pūšanos un palīdz atkritumproduktu izvadīšanā. Īpaši labvēlīgi zarnu mikrofloru ietekmē probiotiķi, lietoti kopā ar prebiotiķiem. Prebiotiķi ir nesagremojamas pārtikas sastāvdaļas, kas stimulē noteiktu, cilvēka organismam labvēlīgu baktēriju augšanu un aktivitāti. |