LV RU ENG
IEEJA | GROZS | Noformēt pasūtījumu |
Par mums  |  Netradicionālā Medicīna  |  Astroloģija  |  Psiholoģija  |  Vakances  |  Kontakti  |  Piegāde/Apmaksa  |  

 
GROZS
Pāriet
 
preču nav
 

 
Katalogs
 
Ēteriskās eļļas
Psiholoģija
Ražotāji
Slimības
  Apdegumi
  Autiņš izsitumi
  Krampis kājās
  Muskuļu sāpes
  Sausa, jutīga āda
  Artroze
  Akne
  Alerģija
  Ateroskleroze
  Astma
  Aftas
  Neauglība sievietēm
  Neauglība vīriešiem
  Bezmiegs
  Behtereva slimība
  Kārpas
  Laima slimība
  Vējbakas
  Meteorisms
  Vīrusu infekcija
  Ādas iekaisums
  Urīnceļu iekaisums
  Smaganu iekaisums
  Muskuļu un saišu iekaisums
  Ienadža iekaisums
  Nieru iekaisums
  Vidusauss iekaisums
  Trijzaru nerva iekaisums
  Olnīcas iekaisums
  Acu iekaisums
  Smadzeņu funkciju atjaunošana , atmiņa
  Herpess
  Galvassāpes
  Ginekoloģiskie traucējumi , izdalījumi
  Hipertonija, augsts arteriālais asinsspiediens
  Hormonālie traucējumi
  Sēnīšu saslimšanas
  Gripa
  Zarnu saslimšanas
  Aknu un žultspūšļa saslimšanas
  Prostatas iekaisumi
  Locītavu saslimšanas , deģeneratīvas izmaiņas
  Redze
  Liekais svars , aptaukošanās
  Miokarda infarkts
  Mastopātija , mezgli krūtīs
  Migrēna
  Smadzeņu insulti
  Mononukleoze
  Urīnpūšļa akmeņi
  Perifērās asinsrites traucējumi
  Vairogdziedzera funkcija traucējumi
  Menstruālā cikla traucējumi, klimakss
  Neiralģija, išiass
  Onkoloģija
  Novājināta imunitāte, nogurums
  Osteoporoze
  Plakstiņu tūska
  Tūska un sāpes kājās
  Parodontoze, zobu struktūras bojājumi
  Paaugstināta svīšana
  Palīglīdzekļi antibiotiku lietošanas gadījumā
  Izgulējumi
  Psihiski traucējumi
  Psoriāze
  Paplašinātas vēnas
  Reimatisms
  Salmoneloze
  Cukura diabēts
  Sirds- asinsvadu sistēmas traucējumi
  Sinusīti
  Pazemināta imunitāte
  Mati
  Vīstoša āda
  Vecums
  Stress
  Tromboflebīts
  Tonzilīts, angīna, adenoīdi
  Trofiskā čūla
  Troksnis ausīs
  Ekzēma
  Epilepsija
  Kuņģa un zarnu čūla
Ārstniecības augi
Netradicionālā Medicīna
Astroloģija
Vakances
Piegāde/Apmaksa
Raksti
Rādīt visas preces
 


 
Pašdiagnostika
 
 
Centrālā nervu sistēma
Imūnā sistēma
Balsta un kustību orgānu sistēma
Limfātiskā sistēma
Perifērās nervu sistēma
Vīrieša reproduktīva sistēma
Sievietes reproduktīvā sistēma
Elpošanas sistēma
Asinsrades sistēma
Asinsrites sistēma
Urīnvadu sistēma un āda
Endokrīnā sistēma
Gremošanas sistēma
 


Preču katalogs » Slimības » Aknu un žultspūšļa saslimšanas
Aknu un žultspūšļa saslimšanas

Aknas gremošanas orgāns, kas piedalās dažādos vielmaiņas procesos. Atrodas zem diafragmas vēdera dobuma augšējā daļā, labajā paribē, pakrūtē un nedaudz kreisajā paribē. Aknas aso priekšējo malu var sataustīt aiz labā ribu loka, bet noapaļotā mugurējā mala pieguļ diafragmai un mugurkaulam. Aknas augšējā virsma ir izliekta, daļēji saistīta ar diafragmu, apakšējā virsma plakana, vērsta pret iekšējiem orgāniem. Apakšējā virsmā ir 2 gareniskas rievas un 1 šķērsrieva, kas Aknas sadala vairākās daivās. Šķērsrieva jeb Aknas vārtos ieiet Aknas artērija, vārtu vēna un nervi, bet no tās iznāk labais un kreisais Aknas izvadkanāls.

Aknas sastāv no Aknas daiviņām (diametrs 1—1,5 mm). Ap katru daiviņu ir nedaudz saistaudu, kuros atrodas sīki vārtu vēnas un Aknas artērijas zariņi. No pēdējiem daiviņā ieiet venozi kapilāri; to sienas sastāv no īpašām zvaigžņveida šūnām, kas cieši pieguļ Aknas baļķīšiem. Šīm šūnām ir svarīga nozīme Aknas darbībā. No venozajiem kapilāriem daiviņas centrā izveidojas centrālā vēna, kas aizvada venozās asinis. Aknas venozās asinis aizplūst pa Aknas vēnām.
Aknas šūnas nepārtraukti izstrādā žulti, kas vispirms nonāk žults kapilāros, tad žults vadiņos un pa Aknas vārtiem aizplūst pa labo un kreiso A izvadkanālu. Tie saplūst kopējā izvadkanālā, kas, savienojoties ar žultspūšļa izvadkanālu, veido kopējo žultsvadu. Tas atveras divpadsmitpirkstu zarnā, kur žults ieplūst barības sagremošanas laikā. Pārējā laikā tā sakrājas žultspūslī (vesica fellea), kas ir žults rezervuārs (tilpums 50—60 ml) un atrodas Aknas apakšējā virsmā. Aknas saņem ap 30% (1500 ml) asiņu no sirds minūtes tilpuma: 1/4 pa A artēriju un 3/4 — pa vārtu vēnu. Tā kā starp abu asinsvadu zariem ir daudz anastomožu, Aknas šūnas saņem jauktas asinis. Plašajā kapilāru gultnē asinis plūst lēni, tajās esošās vielas var ilgāk būt saskarē ar Aknas šūnām. Aknas kapilāru sienas ir ļoti caurlaidīgas, tāpēc tajās rodas daudz olbv..m bagātas limfas (1/3—1/2 visas organismā producētās limfas).

Aknas ir asiņu depo orgāns un regulē venozo asiņu pieplūdi sirdij. Tās ir arī centrālais vielmaiņas orgāns, kurā nonāk visas zarnās uzsūktās vielas — aminoskābes, vienkāršie cukuri, glicerīns, taukskābes. Aknas pārveido šīs vielas produktos, ko visu audu šūnas izmanto savām enerģijas un uzbūves vajadzībām.

Aknas nozīme ogļhidrātu maiņā. Aknas pārvērš vienkāršos cukurus koloidālā saliktā cukurā — glikogēnā, ko spēj sintezēt arī no aminoskābēm un taukskābēm. Glikogēna sintēzē piedalās insulīns un dažādi fermenti. Glikogēna krājumi aknās var sasniegt 1/5 orgāna masas, vajadzības gadījumā Aknas glikogēnu atkal pārvērš vienkāršajā cukurā — glikozē un iepludina asinīs. Tādējādi Aknas piedalās cukura daudzuma regulācijā asinis. Šajā procesā piedalās hormoni un darbojas arī sarežģīts reflektorisks mehānisms, kas saistīts ar hipotalāmu, iegarenajām smadzenēm un simpātiskajiem nerviem. Ja Aknas šūnās pastiprinās glikogēna pārvēršana glikozē (lielā satraukumā u.c.) vai Aknas šūnas nespēj fiksēt glikogēnu (aknu ciroze, taukainā deģenerācija u.c), var iestāties hipergli-kēmija un ar to saistītā glikozūrija.

Aknas nozīme olbaltumvielu maiņā. Apm. 20% organismā uzsūkto aminoskābju nepārveidotas caur Aknas ieplūst vispārējā asinsritē. No tām audu šūnas veido savas olbv. No aminoskābēm Aknas sintezē asins plazmas olbv., kas svarīgas asins recēšanā (fibrinogēnu, protrombīnu u.c). Daļu uzsūkto aminoskābju Aknas dezami-nē. Šajā procesā atbrīvoto amonjaku Aknas sintezē par urinvielu, kas izdalās no organisma caur nierēm. Aknās rodas arī purinu maiņas galaprodukts — urīnskābe.

Aknas nozīme tauku maiņā. No gremošanas trakta tauki gk. pa limfas ceļiem un tikai neliela daļa caur Aknas nonāk vispārējā asinsritē. No taukskābēm Aknas sintezē sugai specifiskus taukus. Aknās nepiesātināto taukskābju ir relatīvi vairāk nekā citos organisma audos. Aknas sintezē holesterīnu un lecitīnu, noārda dažādus steroīdus. Ja ogļhidrātu oksidācija traucēta, aknās no taukskābēm rodas ke-tonvielas. Pareizai tauku maiņai aknās nepieciešamas t.s. lipotropiskās vielas — lecitīns, holīns, metionīns u.c. Ja uzturā to nav, aknās palielinās tauku daudzums. Normālai Aknas funkcijai nepieciešami ari B grupas, C u.c. vit... No provitamīna karotīna aknās rodas A vit. Olbv. un tauku maiņu aknās regulē sarežģīts neirohumorāls mehānisms.

Aknas darbojas kā fiziol. barjera, kas aiztur un padara nekaitīgas dažādas zarnās uzsūktas indīgas vielas, piem., fenolus, savienojot tās ar sērskābi vai glikuronskābi. Šie savienojumi ir nekaitīgi, un tos izdala nieres. Aknas neitralizē arī dažādas organismā ievadītas farmakoloģiskas vielas, aiztur dažus metālus (varu, dzīvsudrabu, svinu).

 
SIA MPS Lazurīts
Ruslans: BITE 29116027, Svetlana: LMT 29246424
Skype: MPS Lazurits, Skype: ruslan6836.
info@lazurits.lv
 
eXTReMe Tracker