VAIROGDZIEDZERA SASLIMŠANAS
Vairogdziedzera pārkāpums ir uzreiz pēc cukura diabēta – tas ir iekšējas sekrēcijas dziedzeru pats izplatītākais pārkāpums. No vairogdziedzera pārkāpuma ārstējas daudz miljonu cilvēku. Parasti runa iet par paaugstināto vai pazeminātu vairogdziedzera funkciju. Šīs saslimšanas sākotnējas pazīmes ir viegli nepamanīt vai gan pacients tos kļūdaini skaita par vecošanas vai nomāktības un iekšēju baiļu stāvokļu izpausmēm.
Vairogdziedzeres izvietojums.
Vairogdziedzeris atrodas apakšā uz kakla pirms balsenes un ir taureņveida formā. Tās uzdevums ir sakrāt jodu no asins divu hormonu izstrādei:
tiroksina trijodtiroksina Šie hormoni regulē enerģijas patēriņu gandrīz visās institūcijās un visos ķermeņa krātiņos.
VAIROGDZIEDZERA DARBĪBA
Vairogdziedzera darbība regulējas no hipofīzes ar speciālu hormonu. Tas viena no svarīgām regulējošām institūcijām, kas piedalās daudzās ķermeņa funkcijās. Vairogdziedzera saslimšanas varbūtība sievietēm četrreiz augstāk, nekā vīriešiem. Problēmas būtība noslēdzas tajā, ka imūna sistēma neuztver vairogdziedzeri kā ķermeņa daļu un izstrādā pret to antivielas. Ja vairogdziedzera ir maza vai gan pārmērīgi aktīva, tad rodas problēmas.
PAZEMINĀTĀ VAIROGDZIEDZERA FUNKCIJA (GIPOFUNKCIJA)
Slimnieka ķermenis funkcionē lēni, rodas aukstuma jūtas, nogurums, pazeminās koncentrācijas spēja, pacients cieš ar atmiņas pasliktinājumu, pieliek svarā.
Pēc neilga laika pazīmes pasliktinās:
ādas sausums;
nagu trauslums;
aizcietējumi;
sāpes un krampji muskuļos;
lēnas sirdsklauves;
sievietēm notiek menstruāla cikla atstarpju palielināšana un palielinās asiņošana;
depresijas;
sievietēm ir priekšlaicīgas dzemdības;
problēmas ar apaugļošanos;
Šo stāvokli ir neiespējams izārstēt, tomēr palīdzība, principā, ir vienkārša – hormonu var aizstāt ar regulāru tablešu lietošanu. Aiz vajadzīgu zāļu izvēles un dozēšanas nepieciešams pastāvīgi uzmanīt, tā kā no pārmērīga hormona paņēmiena ceļas osteoporoza (kaulu redenija) un sirds aritmijas bīstamības risks, bet no pārāk zemas dozēšanas savukārt ceļas asinsspiediens un holesterīna līmenis.
PAAUGSTINĀTĀ VAIROGDZIEDZERA FUNKCIJA (HIPERFUNKCIJA)
Pazīmes ir absolūti pretējas, nekā gipofunkcijai:
ātrs pulss;
nervozitāte un aizkaitināmība;
pastāvīgas karstuma jūtas;
muskuļu vājums;
nagu vājums;
matu izkrišana;
biežāki izkārnījumi;
zaudējums svarā pie pastāvīgas ēšanas ;
sievietēm samazinās menstruāla cikla atstarpe un samazinās asiņošana ;
enerģijas jūtas ar vājuma un paguruma jūtām |