Osteoporoze
Osteoporozes jeb trauslo kaulu slimības rezultātā samazinās kaulu blīvums un kvalitāte, kauli kļūst plānāki un trauslāki, iznākumā palielinās kaulu lūzuma iespēja krītot, sasitoties vai bez redzama iemesla. Osteoporoze attīstās pamazām, bieži vien tās pirmais simptoms ir kaulu lūzums.
Osteoporozes izraisīto kaulu lūzumu biežākās vietas ir:
plaukstas pamatnes kauli
mugurkauls
gūžas kauls
Muguras skriemeļu lūzumiem raksturīgas sāpes, kas apgrūtina ikdienas darbu veikšanu. Ilgākā laika posmā vērojama auguma samazināšanās, kā arī nepareiza mugurkaula izliekuma veidošanās.
Lielākās problēmas no minētajiem lūzumiem rada gūžas kakliņa lūzums, kas prasa operatīvu ārstēšanu.
Trešā daļa cilvēku pēc gūžas kaula kakliņa lūzuma vairs nespēj pastāvīgi pārvietoties un sevi aprūpēt.
Kā rodas osteoporoze?
Kaulu audos visu laiku norit vielmaiņas procesi – kaulaudu noārdīšanās un veidošanās. Līdz 20 – 30 gadu vecumam kaulu stiprība jeb blīvums sasniedz savu maksimumu. Pēc 40 – 50 gadu vecuma kaulu noārdīšanās ir lielāka par kaula veidošanos – kauli kļūst trauslāki.
Osteoporozes attīstību veicina:
iedzimtība (vecākiem ir bijuši lūzumi pēc nelielām traumām)
hormonālas izmaiņas (sievietēm pēc menopauzes, kad organisms vairs neražo sievišķo hormonu estrogēnu)
nepietiekams kalcija un D vitamīna daudzums uzturā
neveselīgs dzīvesveids:
mazkustīgums (nepietiekama staigāšana vai citu kaulu noslogojošu aktivitāšu trūkums)
smēķēšana
straujš svara zudums
pārmērīga kafijas lietošana (vairāk kā 4 tasītes dienā
pārmērīga alkohola lietošana
dažu medikamentu (piemēram, glikokortikoīdu) ilgstoša lietošana.
Osteoporozes izplatība:
Osteoporoze ir plaši izplatīta slimība. Tās radītos lūzumus konstatē katrai trešajai sievietei un katram piektajam vīrietim, kas ir vecāki par 50 gadiem.
Osteoporozes profilakse:
Labākais laiks, kad veikt profilaksi, lai pasargātu sevi no osteoporozes, ir jaunība. Fiziskās aktivitātes, ar kalciju bagātīgs uzturs, pietiekama atrašanās saulē (D vitamīna sintēze) palīdz kauliem veidoties stipriem, un pozitīvi ietekmē to vielmaiņu. Šīs pašas lietas palīdz uzturēt kaulus stiprus arī vēlākajā dzīves laikā.
Osteoporozes ārstēšana:
Osteoporozes terapijas mērķis ir apstādināt kaulaudu masas zudumu un slimības attīstību, līdz ar to mazinot lūzumu risku.
Maksimālu labumu no ārstēšanas palīdz gūt veselīgs dzīvesveids. Tas iever sabalansētu, ar kalciju un D vitamīnu bagātinātu uzturu, kaulus noslogojošas aktivitātes (piem., staigāšanu), nesmēķēšanu un alkohola patēriņa ierobežošanu.
Stipru kaulu veidošanai svarīga loma ir kalcijam un D vitamīnam. Ar kalciju bagāti produkti ir piena produkti (piens, kefīrs, jogurts, biezpiens, siers), brokoļi un mandeles.
Lai kalcijs varētu uzsūkties, ir nepieciešams D vitamīns. Šis vitamīns sintezējas ādā saules gaismas ietekmē. Labs D vitamīna avots ir lasis, margarīns, brokastu pārslas, olas dzeltenums. Līdzīgi muskuļiem, arī kaulu struktūra pasliktinās, ja kauli netiek noslogoti. Ir nepieciešams veikt regulāras, kaulus noslogojošas fiziskās aktivitātes, kas stimulē kaula augšanu, un līdz ar to - arī stiprību. |