Ikviens cilvēks saskaras ar tādām parādībām kā pumpas-uz sejas, uz muguras vai kur citur. Ja vienā gadījumā pumpa, kas uzmetusies pirms kāda svarīga pasākuma uz degungala vai kur citur, liekas kā liela katastrofa, tad, ko darīt tiem, kurus nomoka smagas formas akne? Tomēr gan vieglākā, gan smagākā formā akne ir ļoti apgrūtinošas un traucējošas tās īpašniekam/cei, un ikviens, jo īpaši daiļā dzimuma pārstāves, kurām ir šī ādas problēma, jūtas nepārliecināti un bezpalīdzīgi, cenšoties apkarot šo nepatīkamo parādību gan ar kosmētisku, gan medikamentu palīdzību. Smagākos gadījumos noteikti jākonsultējas ar dermatologu.
Vārds akne radies no sengrieķu vārda „akmē”, kas nozīmē „izsitumi”. Tās ir pinnes, pūtītes, kas rodas ādas tauku dziedzeru un matu maisiņu strutaina iekaisuma dēļ.
Ar akni saskaras vismaz 85% no visiem pasaules iedzīvotājiem kādā no dzīves posmiem (pārsvarā vecumā no 14-25 gadiem), un tā ir visizplatītākā ādas slimība. Visbiežāk tā attīstās pubertātes vecumā. Tās cēlonis ir vīrišķā hormona, galvenokārt testosterona izdale- gan zēniem, gan arī meitenēm. Būtībā zēni ir vairāk tam pakļauti. Bet bieži akne nomoka arī pieaugušas sievietes- pārsvarā tas saistīts ar hormonu līmeņa svārstībām menstruālā cikla laikā.
Vīrišķie hormoni, kas pastiprināti izdalās, veicina pastiprinātu tauku sekrēciju ādā, ādas šūnas straujāk pārragojas, tauku izdale ir apgrūtināta, jo tauku dziedzeru izvadkanāli tiek nosprostoti ar taukiem un atmirušajām šūnām. Rodas labvēlīga vide mikroorganismiem, Propionibacterium acne savairojas un tās izdales produkti veido iekaisumu.
Akne var būt dažādas smaguma pakāpes. Smagākos gadījumos noteikti jākonsultējas ar dermatologu.
Vislabāk ar akni vajadzētu cīnīties dabiskos, veselībai saudzīgos veidos. Pamatā tas būtu paplašinot un attīrot poras. Šim nolūkam var izmantot dažādus līdzekļus un metodes. Tomēr jāatceras, ka viss, kas ir par daudz ir par skādi, pārlieku aktīva ādas tīrīšana var tikai pasliktināt tās stāvokli. Sejas tīrīšanu būs pietiekami, ja veiksiet 2 reizes dienā.
1.Ikdienas ādas kopšanai vajadzētu lietot piemērotus losjonus, saudzīgas ziepes, mitrināšanai izmantot gēlveida līdzekļus, kas nesaturēs eļļu. Līdzekļu anotācijās meklējiet atsauci uz lietošanu taukainas ādas gadījumā.
2.Dziļākai poru attīrīšanai 1-2 reizes nedēļā var izmantot skrubi ar augļskābēm, kas atbrīvos ādu no atmirušajām šūnām.
3.Poras var attīrīt ar liepziedu vai kumelīšu uzlējuma tvaikiem.
4.Dr. Zemīte iesaka poru attīrīšanai lietot Pica-n-derm krēmu.
5.Poru attīrīšanai noder līdzekļi, kas satur benzoilperoksīdu, atsevišķiem cilvēkiem ir alerģija pret to, tad labāk lietot 2% salicilskābes šķīdumu. Var lietot azaleīnskābi saturošu krēmu.
6.Ja akni izraisošās baktērijas ir pārlieku savairojušās, pēc poru atvēršanas nepieciešams lietot sēru, rezorcīnu vai antibiotikas saturošus līdzekļus, bet tad vajadzētu konsultēties ar ārstu.
7.Iekšķīgi ādas imunitātes stiprināšanai labi būtu lietot kādus ādai paredzētus vitamīnu kompleksus. Svarīgi elementi ir vitamīni E, A, silīcijs, cinks, gamma-linolskābe.
8.Smagos aknes gadījumos ārsts nozīmē iekšķīgi lietojamus medikamentus- kontraceptīvas hormonālas tabletes, antibiotikas (doksiciklīnu, amoksicilīnu cefadroksilu).
9.Dažkārt nozīmē isotretionīnu- šīs zāles ir efektīvas, tomēr tām piemīt nopietni blakusefekti. Tās nav ieteicamas sievietēm reproduktīvajā vecumā, jo var izraisīt jaundzimušo veselības problēmas un dažādas noslieces no normas, palielina risku saskarties ar sirds un aknu veselības problēmām.
10.Noteikti nevajadzētu pūtītes spaidīt, jo tas paildzinās iekaisuma procesu.
Kā akni pastiprinošus apstākļus dažkārt uzskata neveselīgu uzturu( cukuroti ēdieni un dzērieni, balto miltu izstrādājumi un daži citi produkti (piemēram, baltmaize, makaroni, kartupeļi, pankūkas, popkorns, baltie rīsi, prosa, u.c.). Tāpat arī stress. Arī netīrība. Tomēr tam nav zinātniska pamatojuma. Protams, veselīgs uzturs, mierīgs dzīvesveids, higiēna uzlabo vispārējo veselības stāvokli. |