Latvijā ik gadu ar Laimas boreliozi saslimst 200 – 800 iedzīvotāju. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20% ērču ir inficētas ar borēlijām. Atšķirībā no ērču encefalīta, kad vīruss tiek ievadīts tieši asinīs, borēlijas no piesūkšanās vietas izplatās cilvēka organismā pēc vairākām diennaktīm.
Baktērija, kas izraisa Laimas slimību
Laimas boreliozi izraisa spirohetas borēlijas, kas galvenokārt lokalizētas ērces zarnu traktā. Ērces, kas pārnēsā borēlijas, sastopamas ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un dažās Āzijas valstīs.
Raksturīgais ādas apsārtums
Izplatītākais Laimas boreliozes simptoms ir ādas apsārtums – erythema migrans, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 – 4 nedēļām. Apsārtums izplatās 3-4cm diametrā un pēc kāda laika pazūd.
Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un, atsevišķos gadījumos, arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu, bet ne vienmēr pirms tiem ir novērojams ādas apsārtums.
Nervu sistēmas traucējumu simptomi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās. Tie var izpausties kā nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā. Pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze.
Ja skartas locītavas, visbiežāk novērojamas periodiskas sāpju lēkmes un pietūkums atsevišķās locītavās.
Vairākus gadus pēc inficēšanās var parādīties ādas bojājumi sarkanzilu laukumu veidā, kas līdzinās veciem apsaldējumiem.
Šie ādas bojājumi visbiežāk sastopami uz rokām un kājām, un to skartajās vietās iespējamas trulas sāpes un nejūtīgums.
Laimas boreliozes diagnoze tiek noteikta pēc klīniskām pazīmēm, kā arī laboratoriski veicot asins un spinālā šķidruma analīzi. Apstiprinātu Laimas boreliozi ārstē ar antibiotikām.
Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Pēc pārslimotas boreliozes neiestājas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām vēl nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi.
Ērlihioze
Ērce pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet, kā pēdējos gados atklāts, arī cilvēkiem.
Daudzos gadījumos ērlihioze var noritēt vieglā formā, asimptomātiski, un pacients atveseļojas bez speciālas ārstēšanas. Šai slimībai iespējami gripai līdzīgi simptomi – drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī, bet smagākos gadījumos arī nopietnākas sūdzības, tāpēc minēto simptomu gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērlihiozi ārstē ar antibiotikām. Pret šo slimību nav iespējams vakcinēties. |